Kansli senast uppdaterad: 15 August, 2019
01 - Stockholms län
Postadress
Gymnasieantagningen Storsthlm
Box 4404
102 68 STOCKHOLM
Besöksadress
Fatburen, Södermalmsallén 36, trapphus B plan 5

Tel:
08-58 00 80 00
Fax:
08-58 00 80 08
Kommuner:
0114 - Upplands Väsby
0115 - Vallentuna
0117 - Österåker
0120 - Värmdö
0123 - Järfälla
0125 - Ekerö
0126 - Huddinge
0127 - Botkyrka
0128 - Salem
0136 - Haninge
0138 - Tyresö
0139 - Upplands-Bro
0140 - Nykvarn
0160 - Täby
0162 - Danderyd
0163 - Sollentuna
0180 - Stockholm
0181 - Södertälje
0182 - Nacka
0183 - Sundbyberg
0184 - Solna
0186 - Lidingö
0187 - Vaxholm
0188 - Norrtälje
0191 - Sigtuna
0192 - Nynäshamn
0305 - Håbo
0461 - Gnesta

Fritext:

Datum för Gymnasieval 2019
Gymnasieval: 16 januari – 18 februari
Preliminär antagning klar 11 april
Omval: 17 april – 15 maj
Slutlig antagning klar 1 juli
Sista svarsdag på Gymnasiewebben: 17 Juli
Reservantagning 1: 31 juli – 2 juli
Reservantagning 2: 9 augusti – 12 augusti
Skolorna tar själva över reservantagningen: Tidigast 13 augusti och senast vid skolterminsstart
Skolstart: Olika skolor har olika datum för skolstart – besök respektive webbsida för info.

Ansvarsfördelning kommuner
Pernilla Andersson: Upplands-Bro 0139, Tyresö 0138, Norrtälje 0188
Johan Argus: Lidingö 0186, Sigtuna 0191, Järfälla 0123
Jeanette Eriksson: Södertälje 0181, Österåker 0117
Louise Fjellström: Stockholm 0180, Nykvarn 0140

Ulrika Gomer: Huddinge 0126, Salem 0128
Marisell Novoa: Värmdö 0120, Stockholm 0180

Kicki Odin: Nynäshamn 0192, Sundbyberg 0183
Christina Persson: Vallentuna 0115, Danderyd 0162, Vaxholm 0187
Caroline Bruzelli: Botkyrka 0127, Håbo 0305, Upplands Väsby 0114
Josefine Sahlberg: Nacka 0182, Solna 0184, Landstinget 6100
Anna Engqvist: Täby 0160, Haninge 0136, Sollentuna 0163
Roland Kåår: Gnesta 0461, Stockholm 0180
Carolina Ejdne: Stockholm 0180, Ekerö 0125

Ansvarsfördelning Fristående skolor

Pernilla Andersson
Balderskolan, Norrtälje
Carl Wahren Gymnasium
Drottning Blankas Gymnasieskola
Ekebyholmsskolan Rimbo
Enskilda Gymnasiet
KLARA Teoretiska Gymnasium Södra
JENSEN gymnasium Norra
Kulturama gymnasium
Kulturama gymnasium Natur
Kung Saga gymnasium
KLARA Teoretiska Gymnasium Norra
Norrtelje teknik-och naturbruksgymnasium
Profilgymnasiet

Johan Argus
Didaktus Jakobsberg
Framtidsgymnasiet i Stockholm
Lunagymnasiet
NTI Vetenskapsgymnasiet Solna
Sigtunaskolan Humanistiska läroverket
Stillerska Filmgymnasiet
Yrkesgymnasiet, Huddinge
Yrkesgymnasiet, Sollentuna
Yrkesgymnasiet, Stockholm
Yrkesplugget

Jeanette Eriksson
Järna Naturbruksgymnasium
Mälardalens Tekniska Gymnasium
Novalisgymnasiet
NTI-gymnasiet i Södertälje
Saltåskolan
Skärgårdsgymnasiet
S:ta Ragnhildgymnasiet
Vackstanäsgymnasiet
Örjanskolans gymnasium

Ulrika Gomer
Carlgrenska Waldorfgymnasiet
Dansgymnasiet
Didaktus Liljeholmen
NTI Gymnasiet Södertörn
Heldagsskolan Rullen
Praktiska Gymnasiet Stockholm Liljeholmen
Praktiska Gymnasiet Stockholm Bromma
Viktor Rydbergs Gymnasium Jarlaplan
Viktor Rydbergs Gymnasium Odenplan

Marisell Novoa
Fryshusets gymnasium
Kungstensgymnasiet
Mälardalens Ridgymnasium i Gustavsberg
Sjölins Gymnasium Kungsholmen
Sjölins Gymnasium Södermalm
Värmdö Tekniska Gymnasium

Kicki Odin
Designgymnasiet Kungsholmen
Distra Bygg Gymnasium
Grillska Gymnasiet Sundbyberg
International IT College of Sweden
KLARA Teoretiska Gymnasium Stockholm Östra
Nordiska Musikgymnasiet
NTI Gymnasiet Sundbyberg
NTI Vetenskapsgymnasiet Stockholm
Påhlmans gymnasium
Realgymnasiet i Stockholm
REFIS Rörentreprenörernas friskola i Sthlm
Snitz gymnasium
Teknik och Service Gymnasiet
Viktor Rydberg Gymnasium Sundbyberg

Christina Persson
Atleticagymnasiet
Ikasus gymnasiesärskola
JENSEN gymnasium Södra
LBS Kreativa Gymnasiet Stockholm Norra
KLARA Teoretiska Gymnasium Västra
Marina Läroverket i Danderyd
NTI Handelsgymnasiet Stockholm
NTI-gymnasiet i Stockholm
ProCivitas Privata Gymnasium Stockholm Karlberg
ProCivitas Privata Gymnasium Stockholm
Viktor Rydberg Gymnasium, Djursholm
Äventyrsskolan gymnasiesärskola

Louise Fjellström
Campus Manilla Gymnasium
Franska skolan
Grillska gymnasiet Stockholm
Grillska särgymnasiet
Internationella Engelska Gymnasiet
Kristofferskolan Gymnasium
Stockholms Estetiska gymnasium
Thoren Innovation School
Thoren Business School Medborgarplatsen

Anna Engqvist
Consensum
Häggviks Gymnasium
Häggviks Gymnasium (gymnasiesärskola)
Järva Vip Sollentuna Gymnasiesärskola
KLARA Teoretiska Gymnasium Sollentuna
Mimers gymnasium Täby
NTI-gymnasiet i Sollentuna
Sparre Gymnasium
Täby Enskilda Gymnasium
Tibble Gymnasium, Täby
Täby yrkesgymnasium
Praktiska Gymnasiet Täby

Roland Kåår
Djurgymnasiet Stockholm
Elektrikergymnasiet i Stockholm
Magelungens gymnasium Liljeholmen (tidigare Futurum)
Internationella Kunskapsgymnasiet
Kunskapsgymnasiet Globen
Lilla Akademiens musikgymnasium
Magelungens Gymnasium Södermalm
Metapontum
Sjömansskolan

Caroline Bruzelli
CyberGymnasiet Stockholm
Väsby Yrkesgymnasium
Södertörns Gymnasium
NTI Gymnasiet Gärdet
Min Skola – Norsborg
Min Skola- Östermalm
Praktiska Gymnasiet Märsta
Praktiska Gymnasiet Nykvarn
Praktiska Gymnasiet Södertälje
Stockholms Idrottsgymnasium
Internationella Hotell- och Restaurangskolan

Josefine Sahlberg
Berga Naturbruksgymnasium
Berga Naturbruk gymnasiesärskola
Designgymnasiet Sickla
Ingridskolan i Bergshamra
Mediagymnasiet Nacka Strand
Magelungens Gymnasium Danvikstull
Move and Walk Gymnasiesärskolan Solna
Nacka Enskilda gymnasium AB
NTI Gymnasiet Nacka
Praktiska Gymnasiet Nacka
Peabskolan Solna
Sjölins Gymnasium Nacka
Thoren Business School Solna
Haga VIP gymnasiesärskola Solna
Yrkesgymnasiet Solna

Carolina Ejdne
Johan Movingers Gymnasium
Helenedals gymnasiesärskola
Hvilan Gymnasium Stockholm
LBS Kreativa Gymnasiet Stockholm Södra
Odengymnasiet
Psykologigymnasiet
Rytmus Stockholm
Sofiaängens gymnasieskola

Skolor med egen antagning
Följande gymnasieskolor sköter sin egen antagning och ansökan skickas därför direkt till skolan:
Solviksgymnasiet, Järna
Tyska Skolan
Stockholm International School
SSHL internatelever (ej dagelev)
Helgestahemmet, Södertälje
Lycée Francais
Hermods Distansgymnasium
Kungliga Svenska Balettskolan (Ansökan till Skolverket/Rådet för dansarutbildning)

Skolor:

(kommunkod [antagningskod]: skolnamn)