← Gå tillbaka
Kansli senast uppdaterad: 13 December, 2017
01 - Stockholms län
Postadress
Gymnasieantagningen Storsthlm
Box 4404
102 68 STOCKHOLM
Besöksadress
Fatburen, Södermalmsallén 36, trapphus B plan 5

Tel:
08-58 00 80 00
Fax:
08-58 00 80 08
Kommuner:
0114 - Upplands Väsby
0115 - Vallentuna
0117 - Österåker
0120 - Värmdö
0123 - Järfälla
0125 - Ekerö
0126 - Huddinge
0127 - Botkyrka
0128 - Salem
0136 - Haninge
0138 - Tyresö
0139 - Upplands-Bro
0140 - Nykvarn
0160 - Täby
0162 - Danderyd
0163 - Sollentuna
0180 - Stockholm
0181 - Södertälje
0182 - Nacka
0183 - Sundbyberg
0184 - Solna
0186 - Lidingö
0187 - Vaxholm
0188 - Norrtälje
0191 - Sigtuna
0192 - Nynäshamn
0305 - Håbo
0461 - Gnesta

Fritext:

Datum för Gymnasieval 2018
Gymnasieval: 17 januari – 15 februari
Preliminär antagning klar 16 april
Omval: 19 april – 15 maj
Slutlig antagning klar 2 juli

Ansvarsfördelning kommuner
Pernilla Andersson: Upplands-Bro 0139, Tyresö 0138, Sigtuna 0191
Johan Argus: Stockholm 0180, Järfälla 0123, Lidingö 0186
Lisa Engman: Stockholm 0180, Nynäshamn 0192
Jeanette Eriksson: Södertälje 0181, Österåker 0117

Lotta Frid: Botkyrka 0127, Täby 0160

Ulrika Gomer: Håbo 0305, Huddinge 0126, Ekerö 0125
Camilla Kagarp: Nacka 0182, Sundbyberg 0183, Solna 0184
Stefan Karlsson: Upplands Väsby 0114, Gnesta 0461, Vaxholm 0187
Marisell Novoa: Värmdö 0120, Sollentuna 0163, Haninge 0136, Landstinget 6100

Kicki Odin: Stockholm 0180
Christina Persson: Vallentuna 0115, Danderyd 0162
Johanna Ström: Stockholm 0180, Nykvarn 0140
Joanna Widstrand: Norrtälje 0188, Salem 0128

Ansvarsfördelning Fristående skolor

Pernilla Andersson
Atleticagymnasiet
Drottning Blankas Gymnasieskola
Enskilda Gymnasiet
Gullviva gymnasium
Klara Södra gymnasium
Jensen gymnasium Norra
Jensen gymnasium Södra
Jensen gymnasium Internationella
Kulturama gymnasium
Kulturama gymnasium Natur
Kung Saga gymnasium
Min skola – Norsborg
Min skola – Östermalm
Klara Norra Gymnasium
NTI-gymnasiet i Stockholm
Profilgymnasiet
Sveriges Ridgymnasium Sigtuna
Sigtunaskolan Humanistiska läroverket

Johan Argus
Didaktus Jakobsberg
Framtidsgymnasiet i Stockholm
Yrkesgymnasiet, Huddinge
Yrkesgymnasiet, Sollentuna
Yrkesgymnasiet, Stockholm
Yrkesplugget

Lisa Engman
Djurgymnasiet Stockholm
Elektrikergymnasiet i Stockholm
Gymnasieskolan Futurum
Helenedals gymnasiesärskola
Internationella Kunskapsgymnasiet
Kunskapsgymnasiet Globen
Lilla Akademiens musikgymnasium
LBS Kreativa Gymnasiet Stockholm
Magelungens Gymnasium
Södermalm Metapontum
Odenplansgymnasiet
Sjömansskolan
Sofiaängens gymnasieskola

Jeanette Eriksson
Habiliteket Gymnasiesärskola
Järna Naturbrukgsgymnasium
Mimers gymnasium Täby
Mälardalens Tekniska Gymnasium
Novalisgymnasiet
NTI-gymnasiet i Södertälje
Saltåskolan
Skärgårdsgymnasiet
Sparre Gymnasium
S:ta Ragnhildgymnasiet
Täby Enskilda Gymnasium
Tibble Gymnasium, Täby
Täby yrkesgymnasium
Täby Praktiska Gymnasium
Vackstanäsgymnasiet
Örjanskolans gymnasium

Ulrika Gomer
Carlgrenska Waldorfgymnasiet
Dansgymnasiet
Didaktus Liljeholmen
Grillska Gymnasiet Sundbyberg
IT-gymnasiet Södertörn
IT-gymnasiet Sundbyberg
Heldagsskolan Rullen
Stockholms Idrottsgymnasium
Internationella Hotell- och Restaurangskolan
Viktor Rydbergs Gymnasium Jarlaplan
Viktor Rydbergs Gymnasium Odenplan

Camilla Kagarp
Johan Movingers Gymnasium
Designgymnasiet
Ingridskolan i Bergshamra
LBS Stockholm Norra
Mediagymnasiet Nacka Strand
Magelungens Gymnasium Danvikstull
Move and Walk Gymnasiesärskolan Solna
Nacka Enskilda gymnasium AB
Praktiska, Nacka
Peabskolan Solna
Psykologigymnasiet
Rytmus, Musik och Mediagymnasiet
Sjölins Gymnasium Nacka
Thoren Innovation School Solna
Haga VIP gymnasiesärskola Solna

Stefan Karlsson
CyberGymnasiet Stockholm
Väsby Yrkesgymnasium
IT-Gymnasiet Stockholm
Praktiska Märsta
Praktiska Nykvarn
Praktiska Södertälje
Praktiska Stockholm – Liljeholmen
Praktiska Stockholm – Bromma

Marisell Novoa
Consensum
Fryshusets gymnasium
Hvilan utbildning Stockholm
Häggviks Gymnasium
Häggviks Gymnasium (gymnasiesärskola)
Järva Vip Sollentuna Gymnasiesärskola
Kungstensgymnasiet
Mikael Elias Teoretiska gymn. Sollentuna
Mälardalens Ridgymnasium i Värmdö
NTI-gymnasiet i Sollentuna
Sjölins Ekonomiska Gymnasium Kungsholmen
Sjölins Gymnasium Södermalm
Värmdö Tekniska Gymnasium

Kicki Odin
Design och Construction College, Hermods
Distra Bygg Gymnasium
Grillska gymnasiet Stockholm
Grillska särgymnasiet
Hermods Gymnasium
Realgymnasiet i Stockholm
Teknik och Service Gymnasiet
International IT College of Sweden
Nordiska Musikgymnasiet
NTI Vetenskapsgymnasiet
Påhlmans gymnasium
REFIS Rörentreprenörernas friskola i Sth
Snitz gymnasium
Stockholms Tillskärarakademis gymnasium

Christina Persson
Ikasus gymnasiesärskola
Lunaskolan Östra Gymnasium
Mikael Elias Teoretiska gymn. Stockholm
Marina Läroverket i Danderyd
Stillerska Filmgymnasiet
Viktor Rydberg Gymnasium, Djursholm
Äventyrsskolan gymnasiesärskola

Johanna Ström
Campus Manilla Gymnasium
Franska skolan
Internationella Engelska Gymnasiet
Kristofferskolan
Stockholms Estetiska gymnasium
Thoren Innovation School
Thoren Business School Medborgarplatsen

Joanna Widstrand
Balders Hus, gymnasiesärskola, Norrtälje
Carl Wahren Gymnasium
Ekebyholmsskolan, Rimbo
NTI Handelsgymnasiet Stockholm
Norrtelje teknik-och naturbruksgymnasium
Plusgymnasiet i Stockholm
ProCivitas Privata Gymnasium

Skolor med egen antagning
Följande skolor sköter sin egen antagning och ansökan skickas därför direkt till skolan: Tyska Skolan Stockholm
International School
SSHL internatelever (ej dagelev)
Helgestahemmet (Södertälje)
Martinsskolans gymnasiesärskola
Lycée Francais
Hermods Distans

Skolor:

(kommunkod [antagningskod]: skolnamn)