← Gå tillbaka
Kansli senast uppdaterad: 6 September, 2017
01 - Stockholms län
Postadress
Gymnasieantagningen Storsthlm
Box 4404
102 68 STOCKHOLM
Besöksadress
Fatburen, Södermalmsallén 36, trapphus B plan 5

Tel:
08-58 00 80 00
Fax:
08-58 00 80 08
Kommuner:
0114 - Upplands Väsby
0115 - Vallentuna
0117 - Österåker
0120 - Värmdö
0123 - Järfälla
0125 - Ekerö
0126 - Huddinge
0127 - Botkyrka
0128 - Salem
0136 - Haninge
0138 - Tyresö
0139 - Upplands-Bro
0140 - Nykvarn
0160 - Täby
0162 - Danderyd
0163 - Sollentuna
0180 - Stockholm
0181 - Södertälje
0182 - Nacka
0183 - Sundbyberg
0184 - Solna
0186 - Lidingö
0187 - Vaxholm
0188 - Norrtälje
0191 - Sigtuna
0192 - Nynäshamn
0305 - Håbo
0461 - Gnesta

Fritext:

Datum för Gymnasieval 2018
Gymnasieval: 17 januari – 15 februari
Preliminär antagning klar 16 april
Omval: 19 april – 15 maj
Slutlig antagning klar 2 juli

Ansvarsfördelning kommuner
Pernilla Andersson: Sigtuna 0191, Upplands-Bro 0139, Tyresö 0138
Jeanette Eriksson: Södertälje 0181, Österåker 0117, Täby 0160
Frida Nilsson: Botkyrka 012
Lisa Engman: Stockholm 0180, Nynäshamn 0192
Kicki Odin: Stockholm 0180
Johanna Ström: Stockholm 0180, Nykvarn 0140
Stefan Karlsson: Upplands Väsby 0114, Gnesta 0461, Vaxholm 0187
Camilla Kagarp: Nacka 0182, Sundbyberg 0183, Solna 0184, Järfälla 0123
Christina Persson: Vallentuna 0115, Danderyd 0162, Lidingö 0186
Helene Ulander: Norrtälje 0188, Salem 0128
Marisell Novoa: Värmdö 0120, Sollentuna 0163, Haninge 0136, Landstinget 6100
Ulrika Gomer: Håbo 0305, Huddinge 0126, Ekerö 0125

Ansvarsfördelning Fristående skolor

Pernilla Andersson
Atleticagymnasiet
Drottning Blankas Gymnasieskola
Enskilda Gymnasiet
Klara Södra gymnasium
Kulturama gymnasium
Kulturama gymnasium Natur
Kung Saga gymnasium
Klara Norra Gymnasium
Sveriges Ridgymnasium Sigtuna
Sigtunaskolan Humanistiska läroverket

Jeanette Eriksson
Habiliteket Gymnasiesärskola
Järna Naturbrukgsgymnasium
Mimers gymnasium Täby
Mälardalens Tekniska Gymnasium
Novalisgymnasiet
NTI-gymnasiet i Södertälje
Saltåskolan
Skärgårdsgymnasiet
Sparre Gymnasium
S:ta Ragnhildgymnasiet
Täby Enskilda Gymnasium
Tibble Gymnasium, Täby
Täby yrkesgymnasium
Täby Praktiska Gymnasium
Vackstanäsgymnasiet
Örjanskolans gymnasium

Frida Nilsson
Gullviva Gymnasium
JENSEN gymnasium Norra
JENSEN gymnasium Södra
JENSEN gymnasium Internationella
Min Skola – Norsborg
Min Skola- Östermalm
NTI-gymnasiet i Stockholm
Profilgymnasiet

Lisa Engman
Djurgymnasiet Stockholm
Elektrikergymnasiet i Stockholm
Gymnasieskolan Futurum
Helenedals gymnasiesärskola
Internationella Kunskapsgymnasiet
Kunskapsgymnasiet Globen
Lilla Akademiens musikgymnasium
LBS Kreativa Gymnasiet Stockholm
Magelungens Gymnasium
Södermalm Metapontum
Odenplansgymnasiet
Sjömansskolan
Sofiaängens gymnasieskola

Kicki Odin
Design och Construction College, Hermods
Distra Bygg Gymnasium
Grillska gymnasiet Stockholm
Grillska särgymnasiet
Hermods Gymnasium
Realgymnasiet i Stockholm
Teknik och Service Gymnasiet
International IT College of Sweden
Nordiska Musikgymnasiet
NTI Vetenskapsgymnasiet
Påhlmans gymnasium
REFIS Rörentreprenörernas friskola i Sth
Snitz gymnasium
Stockholms Tillskärarakademis gymnasium

Johanna Ström
Framtidsgymnasiet i Stockholm
Campus Manilla Gymnasium
Franska skolan Internationella
Engelska Gymnasiet
Kristofferskolan
Stockholms Estetiska gymnasium
Thoren Innovation School
Thoren Business School Medborgarplatsen
VB Gymnasiet
Yrkesgymnasiet, Huddinge
Yrkesgymnasiet, Sollentuna
Yrkesgymnasiet, Stockholm
Yrkesplugget

Stefan Karlsson
CyberGymnasiet Stockholm
Väsby Yrkesgymnasium
IT-Gymnasiet Stockholm
Praktiska Märsta
Praktiska Nykvarn
Praktiska Södertälje
Praktiska Stockholm – Liljeholmen
Praktiska Stockholm – Bromma

Camilla Kagarp
Johan Movingers Gymnasium
Designgymnasiet
Ingridskolan i Bergshamra
Mediagymnasiet Nacka Strand
Magelungens Gymnasium Danvikstull
Move and Walk Gymnasiesärskolan Solna
Nacka Enskilda gymnasium AB
Praktiska, Nacka
Peabskolan Solna
Psykologigymnasiet
Rytmus, Musik och Mediagymnasiet
Sjölins Gymnasium Nacka
Haga VIP gymnasiesärskola Solna

Christina Persson
Ikasus gymnasiesärskola
Lunaskolan Östra Gymnasium
Mikael Elias Teoretiska gymn. Stockholm
Marina Läroverket i Danderyd
Stillerska Filmgymnasiet
Viktor Rydberg Gymnasium, Djursholm
Äventyrsskolan gymnasiesärskola

Helene Ulander
Balders Hus, gymnasiesärskola, Norrtälje
Carl Wahren Gymnasium
Ekebyholmsskolan, Rimbo
NTI Handelsgymnasiet Stockholm
Norrtelje teknik-och naturbruksgymnasium
Plusgymnasiet i Stockholm
ProCivitas Privata Gymnasium

Marisell Novoa
Consensum Fryshusets gymnasium
Häggviks Gymnasium
Häggviks Gymnasium (gymnasiesärskola)
Järva Vip Sollentuna Gymnasiesärskola
Kungstensgymnasiet
Mikael Elias Teoretiska gymn. Sollentuna
Mälardalens Ridgymnasium i Värmdö
NTI-gymnasiet i Sollentuna
Sjölins Ekonomiska Gymnasium Kungsholmen
Sjölins Gymnasium Södermalm
Värmdö Tekniska Gymnasium

Ulrika Gomer
Carlgrenska Waldorfgymnasiet
Didaktus Liljeholmen
Didaktus Jakobsberg
Grillska Gymnasiet Sundbyberg
IT-gymnasiet Södertörn
IT-gymnasiet Sundbyberg
Heldagsskolan Rullen
Stockholms Idrottsgymnasium
Stockholms Internationella Restaurang- och hotellskola
Viktor Rydberg Gymnasium Jarlaplan
Viktor Rydbergs Gymnasium Odenplan

Skolor med egen antagning
Följande skolor sköter sin egen antagning och ansökan skickas därför direkt till skolan: Tyska Skolan Stockholm
International School
SSHL internatelever (ej dagelev)
Helgestahemmet (Södertälje)
Martinsskolans gymnasiesärskola
Lycée Francais
Hermods Distans

Skolor:

(kommunkod [antagningskod]: skolnamn)